Renata Durda to wybitna postać w polskim społeczeństwie, której działalność w zakresie harcerstwa oraz obrony praw kobiet zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Urodziła się w Białej Podlaskiej, a jej pasja i zaangażowanie w walkę z przemocą w rodzinie, sprawiają, że jest ona cenioną specjalistką w tej dziedzinie.
Durda reprezentuje wartości, które mają na celu nie tylko wspieranie ofiar przemocy, ale także kształtowanie postaw społecznych sprzyjających zmianom w tej materii.
Życiorys
Renata Durda swoją wczesną młodość spędziła w Białej Podlaskiej, jednak po trzech latach przeprowadziła się do Sandomierza. Zmiana ta była związana z przeniesieniem jej ojca, który służył w wojsku. Tam, w Sandomierzu, uczęszczała do Collegium Gostomianum, gdzie zdobyła solidne wykształcenie.
W miarę upływu czasu, Durda poszerzała swoje umiejętności, kończąc kurs przewodników turystycznych, co umożliwiło jej oprowadzanie wycieczek po malowniczym Sandomierzu. Następnie podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zdobyła wiedzę na temat języka i literatury polskiej. Dodatkowo, postanowiła poszerzyć swoje kompetencje o studia podyplomowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Po zakończeniu edukacji, Durda rozpoczęła pracę w tygodniku harcerskim „Na Przełaj”, gdzie w pierwszej kolejności odbywała staż w dziale reportażu. Współpracowała z uznanymi dziennikarzami, takimi jak Mariusz Szczygieł oraz Wojciech Tochman, zajmując się tematyką reportażu społecznego.
W 1993 roku dołączyła do Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w której pracowała w Dziale Publikacji i Edukacji, blisko współpracując z Jerzym Mellibrudą. W lutym 2005 roku rozpoczęła nową zawodową drogę w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, instytucji, którą kierowała przez 17 lat, aż do 2022 roku.
Durda angażuje się w działalność społeczną i aktywnie uczestniczy w życiu miasta. Zasiada w Radzie Kobiet przy Prezydencie Warszawy oraz pełni rolę członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który działa przy ministrze pracy i polityki społecznej. W latach 2009–2015 była ekspertem w Radzie do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, powołanej przez Ministra Sprawiedliwości, a także pełniła funkcję społeczną doradczyni Rzecznika Praw Dziecka w latach 2010–2018. Obecnie sprawuje rolę redaktora naczelnego dwumiesięcznika poświęconego problematyce przemocy, „Niebieska Linia”.
Ponadto, jest autorką wielu publikacji, które dotyczą interdyscyplinarnych rozwiązań mających na celu zapobieganie zjawisku przemocy w rodzinie. Jako certyfikowana superwizorka oraz specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Durda aktywnie promuje idee feministyczne.
W 2018 roku została odznaczona Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, a w 2022 roku odebrała Nagrodę PRB im. Andrzeja Czerneckiego za swoją działalność społeczną i filantropijną. W tym samym roku zdobyła także Nagrodę Polskiej Rady Biznesu w obszarze Działalność Społeczna.
Przypisy
- Lista odznaczonych Odznaką RPD [online], brpd.gov.pl, grudzień 2023 r.
- MarlenaM. Dudzic MarlenaM., Twoja reakcja ratuje życie. Renata Durda o przeciwdziałaniu przemocy [online], ngo.pl, 15.12.2022 r. [dostęp 17.11.2023 r.]
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", Renata Durda laureatką Nagrody Polskiej Rady Biznesu [online], www.niebieskalinia.pl [dostęp 17.11.2023 r.]
- a b Grzegorz Wrona, Z życiowego bolidu przesiadam się na rower, w: Niebieska Linia, nr 5/2023, s. 28-32, ISSN 1507-2916
- a b UMST, Renata Durda [online].
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Emilian Radomiński | Andrzej Konieczny | Mieczysław Mierzyński | Krzysztof Oksiuta | Wojciech Romaniuk | Krzysztof Iwaniuk | Wojciech Wierzejski | Paweł Korol | Dariusz Stefaniuk | Stefan Konarski | Stanisław Iwanicki | Józef Bek | Adam Abramowicz (polityk) | Apolinary Hartglas | Joanna Wicha | Jan Nowak (urzędnik)Oceń: Renata Durda