Schabse Rapaport, znany również jako Rappaport, to postać, która na stałe wpisała się w karty historii polskiego judaizmu. Urodził się 15 czerwca 1885 roku w Białej Podlaskiej, a jego życie i działalność rabinacka miały ogromne znaczenie dla społeczności żydowskiej, zwłaszcza w przedwojennym Krakowie. Przed II wojną światową, pełnił funkcję asesora rabinatu Gminy Wyznaniowej Izraelickiej w Krakowie.
W wyniku działań wojennych, we wrześniu 1939 roku, Rapaport znalazł się w gronie nowego zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Jako jeden z najbardziej szanowanych rabinów krakowskich, mieszkał przy ulicy Dietla 63, gdzie z pewnością miał możliwość obserwowania dramatu, jaki toczył się wokół jego społeczności.
W 1940 roku, w dramatycznym momencie historii, razem z rabinem Samuelem Kornitzerem wystosował apel do Rady Głównej Opiekuńczej. Prośba dotyczyła interwencji u księcia metropolity Adama Sapiehy, aby powstrzymać wysiedlenia Żydów z getta krakowskiego. Niestety, mimo wysiłków Rady i abpa Sapiehy, obaj rabini zostali aresztowani.
21 lutego 1940 roku Rapaport został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym, a okoliczności oraz data jego śmierci są nieznane. Jego los pozostaje jedną z wielu nieodgadnionych tajemnic tragicznego okresu holokaustu, który dotknął społeczność żydowską w Polsce.
Przypisy
- a b c d Rabin Samuel (Szmelkes) Kornitzer, rabin Schabse Rapaport. b16.pl. [dostęp 04.06.2021 r.]
- a b Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 06, Generalne Gubernatorstwo. Relacje i dokumenty. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2012 r.
- Księga Adresowa Miasta Krakowa i Województwa Krakowskiego 1932. Wydawnictwo Pod Konstracją Magistratu Stoł. Król. Miasta Krakowa.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Józef Pruszkowski | Zofia Tajber | Honorat Koźmiński | Dawid SzychowskiOceń: Schabse Rapaport