UWAGA! Dołącz do nowej grupy Biała Podlaska - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Honorat Koźmiński


Honorat Koźmiński, znany również jako Florentyn Wacław Jan Stefan Koźmiński, to postać o szczególnym znaczeniu dla polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. Urodził się 16 października 1829 roku w Białej Podlaskiej, zaś jego życie zakończyło się 16 grudnia 1916 roku w Nowym Mieście nad Pilicą.

Był to kapucyn, teolog oraz prezbiter, którego działalność zakonna i duszpasterska przyczyniła się do założenia wielu zgromadzeń zakonnych. Jego prace i zaangażowanie w życie Kościoła przyniosły mu status błogosławionego, co uwydatnia jego znaczenie w historii religijnej Polski.

Życiorys

Honorat Koźmiński, drugi syn Stefana (Stefana) i Aleksandry z Kahlów, swoją edukację rozpoczął w Białej Podlaskiej, gdzie uczęszczał do szkoły elementarnej. Następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Płocku. W trakcie swojego kształcenia przeżył kryzys religijny, który doprowadził go do utraty wiary. Jednak 15 sierpnia 1846 roku udało mu się ją odzyskać. Ukończył gimnazjum w wieku niespełna piętnastu lat.

W kolejnych latach, za namową ojca, studiował na Wydziale Budownictwa w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie przez cztery lata. 23 kwietnia 1846 roku został aresztowany za swoje zaangażowanie w antyrosyjską konspirację. Osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, zachorował na tyfus, co zmusiło go do zwolnienia 27 lutego 1847 z uwagi na stan zdrowia.

21 grudnia 1848 roku Honorat wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie. Tam złożył śluby proste 21 grudnia 1849 roku i przeniósł się do Lublina, aby kontynuować studia filozoficzne. 18 grudnia 1850 roku złożył śluby uroczyste. W 1851 roku rozpoczął studia teologiczne w Warszawie, kończąc je w 1852 roku. Po ukończeniu studiów został wykładowcą retoryki w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 grudnia 1852 roku z rąk arcybiskupa warszawskiego Antoniego Fijałkowskiego. W latach 1853–1855 pełnił rolę wykładowcy teologii w Warszawie.

W 1855 roku Honorat współpracował z Zofią Truszkowską, zakładając w Warszawie Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, którego misją była działalność charytatywna.

Po upadku powstania styczniowego w 1864 roku rząd rosyjski dokonał kasaty wszystkich klasztorów katolickich. Po likwidacji klasztoru kapucynów w Warszawie, Koźmiński zamieszkał w Zakroczymiu, a następnie w latach 1892–1916 w Nowym Mieście. Aby ominąć zakazy wprowadzone przez władze rosyjskie, Honorat rozpoczął tworzenie w Kongresówce skrytych zgromadzeń zakonnych (tzw. skrytek), opartych na regule trzeciego zakonu św. Franciszka. W latach 1872–1898 założył czternaście żeńskich zgromadzeń zakonnych skrytych, których celem miało być uświęcenie osobiste, działalność charytatywna oraz akcja apostolska w różnych środowiskach, w tym w rodzinach, fabrykach czy szpitalach.

Z jednego z tych zgromadzeń (Zgromadzenie Sióstr Ubogich św. Matki Klary), rozwinął się mariawityzm, który został zapoczątkowany przez zakonnicę Marię Franciszkę Kozłowską. O. Honorat był jej spowiednikiem i odegrał kluczową rolę w tym ruchu. W 1889 roku postarał się o aprobatę Stolicy Apostolskiej dla zgromadzeń bezhabitowych, co doprowadziło do uzyskania zgody na ich afiliację do zakonu kapucynów na mocy dekretu Ecclesia Catholica z czerwca tego samego roku. W wyniku tego powstało 26 stowarzyszeń tercjarskich, a z nich zorganizowanych zostało 16 klasztorów zakonnych. Wśród nich znalazło się m.in. Zgromadzenie Sióstr Serafitek w Warszawie. Honorat pełnił także funkcję gwardiana klasztoru warszawskiego w latach 1859–1862 oraz został komisarzem generalnym kapucynów w polskiej prowincji w 1895 roku.

16 października 1988 roku Jan Paweł II, w dziesiątą rocznicę swojego pontyfikatu, ogłosił go błogosławionym. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dniu jego narodzin do życia wiecznego (dies natalis) według Martyrologium Rzymskiego, czyli 16 grudnia. W Polsce Kościół katolicki wspomina bł. Honorata 13 października.

Rok 2017 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Honorata Koźmińskiego, podkreślając jego ważność i wkład w historię Kościoła oraz działalność charytatywną.

Zgromadzenia honorackie

W omawianej tematyce istnieje wiele zgromadzeń, które odegrały istotną rolę w strukturze kościelnej. W szczególności, te o wyróżnionej nazwie, wytyczają kierunki, które odpowiadają na konkretne potrzeby społeczne i duchowe.

NazwaPełna nazwaData założeniaWspółzałożyciel(ka)
Sługi ParalitykówZgromadzenie Sióstr Sług Paralityków1873Feliks Sobański oraz Izabela Piłsudska
PosłanniczkiInstytut Świecki Służebnic Najświętszego Serca Jezusa – Posłanniczek Maryi (Córki Królowej Naszej od Serca Jezusa)1874m. Józefa Chudzyńska
Franciszkanki od CierpiącychZgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących1882sł. B. m. Kazimiera Gruszczyńska
SłużkiZgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej1878m. Rozalia Szumska
SerafitkiZgromadzenie Sióstr Córek Matki Bożej Bolesnej1881bł. m. Małgorzata Łucja Szewczyk
Służebniczki SzpitalneZgromadzenie Sióstr Służebniczek Szpitalnych1881ks. Władysław Czarnecki
WestiarkiZgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa1882m. Józefa Sabina Kawecka
Martanki, GospodziarkiZgromadzenie Sióstr św. Marty1882_
Słudzy MaryiZgromadzenie Braci Sług Maryi Niepokalanej1883_
Sługi JezusaZgromadzenie Sług Jezusa1884m. Eleonora Ludwika Motylowska
Sercanki BezhabitoweZgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny1885m. Paula Malecka
Kapłani MariańscyStowarzyszenie Mariańskie Świeckich Kapłanów1886_
MarylkiZgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus pod opieką Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych1887sł. B. m. Franciszka Maria Witkowska
MariawitkiZgromadzenie Sióstr Ubogich św. Klary1887m. Maria Franciszka Kozłowska
HonoratkiZgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi1888sł. B. m. Aniela Róża Godecka
Adoratorki PrzebłaganiaZgromadzenie Sióstr Adoratorek Przebłagania1888_
ObliczankiZgromadzenie Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza1888sł. B. m. Teresa od Oblicza Pańskiego Eliza Cejzik
Niewiasty EwangeliczneZgromadzenie Sióstr Niewiast Ewangelicznych1889_
Córki MB CzęstochowskiejZgromadzenie Sióstr Córek Matki Bożej Częstochowskiej1889_
WspomożycielkiZgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych1889m. Wanda Olędzka oraz m. Natalia Nitosławska
Córki Jezusa UkrzyżowanegoZgromadzenie Sióstr Córek Jezusa Ukrzyżowanego1890_
Niepokalanki BezhabitoweZgromadzenie Sióstr Córek Maryi Niepokalanej1891m. Ludwika Waleria Gąsiorowska
DoloryściZgromadzenie Synów Matki Bożej Bolesnej1893_
PocieszycielkiZgromadzenie Sióstr Pocieszycielek Najświętszego Serca Jezusowego1894m. Zofia Gertruda Krzymowska
Mężowie ewangeliczniStowarzyszenie Służących Świętej Rodziny1894_
PasterzankiZgromadzenie Służebnic Matki Dobrego Pasterza1895_
InfirmerkiZgromadzenie Sióstr Infirmerek Najsłodszego Serca Jezusa__

– W kontekście istnienia zgromadzeń, warto podkreślić, że te, które zostały wymienione w pogrubieniu, przestały już występować. Zwróćmy szczególną uwagę na przypadek mariawitek, które znalazły się w sytuacji schizmy, co jest istotnym punktem w historii wspólnot religijnych.

Przypisy

  1. 2017 r. Rokiem Rzeki Wisły, Josepha Conrada – Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki. sejm.gov.pl, 22.06.2016 r. [dostęp 17.10.2016 r.]
  2. Wiesław Aleksander Niewęgłowski: Leksykon świętych. Warszawa: Świat Książki, 2006 r.
  3. Beato Onorato (Venceslao) Kazminski – Santi Beati (Autore: Carmelo Randello) (wł.).

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Dawid Szychowski | Schabse Rapaport | Józef Pruszkowski | Zofia Tajber

Oceń: Honorat Koźmiński

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:18