Andrzej Jerzy Marczuk, urodzony 23 lipca 1959 roku w Białej Podlaskiej, jest wybitnym polskim inżynierem rolnictwa, który specjalizuje się w dziedzinie maszyn oraz urządzeń rolniczych. Jego wkład w rozwój nauki i technologii w zakresie rolnictwa jest nieoceniony.
Obecnie, Andrzej Marczuk pełni również funkcję profesora nauk rolniczych, związanym z pracą na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów. Dodatkowo, jest on prorektorem w kadencji 2020–2024, co potwierdza jego znaczącą rolę w środowisku akademickim.
Więcej informacji na temat jednostki akademickiej, w której pracuje, można znaleźć pod tym linkiem: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Życiorys
Andrzej Marczuk, to postać o bogatym dorobku naukowym i zawodowym. W 1986 roku z powodzeniem ukończył studia na Akademii Rolniczej w Lublinie, a następnie, w 1994 roku, obronił doktorat w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na podstawie pracy zatytułowanej System operatywnego planowania prac transportowych związanych ze skupem zbóż.
W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji Akademii Rolniczej w Lublinie, prezentując pracę pt. Zarządzanie transportem wybranych płodów rolnych. Z kolei tytuł naukowy profesora nauk rolniczych został mu nadany 23 grudnia 2010 roku, co potwierdza jego ekspertyzę i zaangażowanie w dziedzinie naukowej.
Andrzej Marczuk związał swoje życie zawodowe z Akademią Rolniczą w Lublinie oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, gdzie awansował na stanowisko profesora. Od 2010 roku pełnił szereg istotnych funkcji kierowniczych oraz kierował katedrami: Maszyn i Urządzeń Rolniczych, Maszyn Rolniczych i Transportowych, a także Maszyn Rolniczych, Leśnych i Transportowych. W latach 2008–2012 zasiadał w roli prodziekana Wydziału Inżynierii Produkcji, a w kadencjach w latach 2012–2016 oraz 2016–2020 był dziekanem tego wydziału. W 2020 roku został prorektorem UP w Lublinie, odpowiedzialnym za kwestie kadr w kadencji 2020–2024.
W zakresie specjalizacji Marczuk koncentruje się na maszynach i urządzeniach rolniczych, a także na organizacji i zarządzaniu procesami produkcji rolniczej oraz transporcie rolniczym. Jego osiągnięcia naukowe obejmują publikację ponad 200 prac oraz wypromowanie dwóch doktorów nauk rolniczych. Dodatkowo, jest członkiem kluczowych instytucji, takich jak Komitet Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Inżynierii Rolniczej oraz Polskie Towarzystwo Inżynierii i Techniki Przetwórstwa Spożywczego „Spomasz”. Należy również zauważyć, że Andrzej Marczuk jest synem znanego działacza politycznego, Stanisława Marczuka.
Przypisy
- Tomasz Maciuszczak: UMCS, KUL, UP, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Nowi rektorzy i prorektorzy. dziennikwschodni.pl, 10.08.2020 r. [dostęp 07.09.2020 r.]
- a b Prof. dr hab. Andrzej Marczuk. up.lublin.pl. [dostęp 07.09.2020 r.]
- a b c d Andrzej Marczuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.09.2020 r.]
- a b c d Krzysztof Pikoń, Agnieszka Sokołowska: Złota księga nauk przyrodniczych 2017. Wyd. 2. Gliwice: Wydawnictwo Helion, 2017, s. 291. ISBN 978-83-942601-7-0.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krzysztof Ziołkowski | Alina Potrykowska | Wanda Górska | Dariusz Magier | Władysław Holewiński | Mariusz Bechta | Julian Bartoszewicz | Robert Luterek | Teresa Halik | Antoni Jówko | Mieczysław DoroszukOceń: Andrzej Marczuk